Temel Bilgiler

 

Resmi Adı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
Resmi Dil Türkçe
Başkent Lefkoşa
Para Birimi Türk Lirası (TL)
Nüfus 326.000 (2017)
İş Gücü (Nüfus) 120 999 (2017)
Saat Dilimi GMT +2


 

Serbest piyasa ekonomisini benimseyen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türk Lirası’nı yasal para birimi olarak kullanmaktadır. KKTC gayri safi milli hasılasında en yüksek pay hizmet sektörüne aittir. Tarım sektörü ve sanayi sektörü ise hizmet sektörünü destekleyici niteliktedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisi daha çok küçük tarım ve hafif imalat sektörleri ile birlikte, kamu sektörü, ticaret, eğitim ve turizm dâhil olmak üzere hizmet sektöründen oluşmaktadır. Turizm ve eğitim ekonominin can damarıdır.

Kuzey Kıbrıs, stratejik konumunun getirdiği avantajlarla  birlikte, yerli ve yabancı yatırımcılara elverişli ve eşit imkânlar sağlayan bir iş ortamı sunmaktadır. Gelişmiş bir altyapıya sahip olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, yatırımcılar için cazip bir bölge konumunda olup kaliteli iş ortamı ile doğrudan yatırımlara çeşitli yatırım teşvikleri de sağlamaktadır. Bunlara ilave olarak, küçük ama hızlı büyüyen ekonomisi ile Kuzey Kıbrıs, hem yerli hem yabancı yatırımcıya birçok ekonomik avantaj sağlamaktadır.

Çok sayıda üniversitenin ve yüksek okuma oranının sağladığı kalifiye ve genç iş gücü, Kuzey Kıbrıs’ın yatırımcılara sunduğu  bir diğer avantajdır.

Sürdürülebilir ve etkin maliye politikalarıyla şeffaf ve hesap verebilirlik ilkeleri doğrultusunda ilgili paydaşlarla işbirliği içerisinde çalışarak, teknolojiyi etkin kullanarak, uluslararası standartlarda etkili ve insan odaklı hizmet sunmakta olan KKTC Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı  ile ülkemizin küresel düzeyde rekabet gücünü artırmaya yönelik olarak çalışan Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ülkemiz ekonomi ve maliye politikalarına yön vermektedir.

KKTC ekonomisi hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler Başbakanlığa bağlı görev yapan Devlet Planlama Örgütü’nün internet sitesini ziyaret edebilir, ülkemizdeki yatırım fırsatları ve teşviklerle ilgili bilgiye Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansının internet sitesinden ulaşabilirler.