Serbest Liman ve Bölge Müdürlüğü Basın Duyurusu

SERBEST LİMAN VE BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ BASIN DUYURUSU

 

Serbest Liman ve Bölge Müdürlüğü’ne 7 personel alımı için 11.05.2019 tarihinde Haberal Kıbrıs Gazetesinde yayınlanan “İşte İstihdam Kıyağının Belgesi” yazısı ile ilgili basın açıklaması:

 

“Yönetim Kurulumuz Serbest Liman ve Bölgede yoğun emekli talebi nedeniyle müdürlüğümüzde ortaya çıkan personel eksikliğini gidermek ve Serbest Bölge faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi amacı ile 6 Kasım 2018 tarihinde Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’ndan 7 kişilik geçici personel istihdamı için yetki talebinde bulunuldu. İşbu talep gereği Bakanlığımız, Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı’ndan konu istihdam için yetki talebinde bulunulmuş ve bilahare bu yetki verilmiştir.

Yetki alındıktan sonra 04.02.2019 tarih ve 37/2019 sayılı Yönetim Kurulu Kararı ile yapılacak işçi istihdamı için günlük yayın yapan en az bir veya iki gazetede münhal ilan edilmesine ve istihdam edilecek olan geçici işçilerin, Doğu Akdeniz Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezinin hazırlayıp düzenleyeceği yazılı sınav ve Serbest Liman Yönetim Kurulunun düzenleyeceği sözlü sınavların yapılmasını kararlaştırmıştır.

 

İşbu karar uyarınca bahse konu münhal ilanı 15.04.2019 ve 16.04.2019 tarihinde Yenidüzen ve Halkın Sesi gazetesinde 2 gün süre ile yayınlanmış ve 30.04.2019 tarihine kadar müracaat kabul edilmiştir. Bahse konu münhale 89 kişi müracaat etmiştir.

 

3 Mayıs 2019 tarihinde Doğu Akdeniz Üniversitesi ile yapılan istişare neticesinde Yönetim Kurulunun 06.05.2019 tarih ve 112/2019 sayılı kararı ile imtihanın 11 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirilmesini işbu imtihan neticesi 60 puan ve üstü alanların sözlü sınava çağırılmaları kararlaştırılmış ve bilahare Doğu Akdeniz Üniversitesi ile sözleşme imzalanmış imtihan ücreti yatırılmıştır. Ayni gün imtihan yeri saat ve nasıl yapılacağı hususundan münhala başvuran kişilere bildirilmiştir.

 

Bilahare imtihan gününden birkaç gün önce hükümetin istifası nedeniyle yeni bir durum ortaya çıkmıştır. Yönetim Kurulumuz bu durumu istişare ederek bu aşamada imtihanı ertelemenin mümkün olmadığı imtihanın yapılmasını ancak sözlü sınavın yeni Yönetim Kuruluna bırakılması kararlaştırmıştır.

 

Hal böyle iken yıllardır Serbest Liman ve Bölge Yasalarına aykırı bir şekilde münhal ilan etmeden istihdam yapanların telkin ve yanlış bilgi vermeleri ile üstelikle en büyük eğitim kurumumuz Doğu Akdeniz Üniversitemizin yaptığı imtihanı orada çalışan bir görevlinin ismini vererek etik kurallara aykırı bir şekilde yayın yapılması manidardır.

 

Yukarıda izahattan görüleceği üzere Serbest Liman ve Bölge Yönetiminin ilgili gazetede yayınlananların aksine Serbest Liman ve Bölgeye istihdam edilecek 7 kişinin tamamen geçici işçi statüsünde olduğu, bu nedenle Yönetim Kurulumuzun münhal ilan edilmeden alma yetkisi olmasına rağmen, bu istihdama tüm vatandaşların eşit katılmasını sağlamak, münhalin en adil bir şekilde sonuçlandırılması adına, münhal olarak ilan edilip imtihan ülkemizin en gözde öğretim kurumu Doğu Akdeniz Üniversitesine yaptırılmıştır.

 

Yıllardır Serbest Liman ve Bölgede yasalara aykırı eş dost ilişkileri çerçevesinde münhal ilan edilmeden istihdam edenlerin itirazları tüm toplum tarafından anlaşılırdır. Kamuoyunun bilgisine sunarız.”

 

Serbest Liman ve Bölge Müdürlüğü